Ny generaldirektör för Energimyndigheten

Vid en pressträff på Näringsdepartementet på måndagen meddelade it- och energiminister Anna-Karin Hatt att regeringen beslutat utse Erik Brandsma till ny generaldirektör för Energimyndigheten.

Be Sociable, Share!

- Energimyndighetens ansvarsområde är både omfattande och avgörande för den pågågående energiomställningen. Kraven på den person som ska leda myndigheten är höga. Med sin kompetens, breda internationella bakgrund och engagemang för frågorna och de utmaningar som energisektorn står inför så är Erik Brandsma rätt person för uppdraget, säger it- och energiminister Anna-Karin Hatt.

Erik Brandsma kommer ursprungligen från Nederländerna och är utbildad skogsingenjör. Han har bred erfarenhet präglad av uppdrag kopplade till miljö- och hållbarhetsfrågor. Bland tidigare arbets- och uppdragsgivare märks OECD och FN. Närmast kommer Erik Brandsma från E.ON och Vattenfall där han ansvarat för företagens hållbarhetsarbete och samhällsansvar (CSR).

- Jag är mycket glad att Erik Brandsma har tackat ja till att som generaldirektör för Energimyndigheten vara med och leda omställningen till ett långsiktigt hållbart energisystem, säger Anna-Karin Hatt.

Energimyndigheten har ett brett ansvar för frågor som berör alltifrån tillförsel till användning av energi av olika slag. Energimyndigheten är lokaliserad till Eskilstuna där de idag har över 300 anställda och omsätter ett anslag på ca 2,5 miljarder kronor per år.

Erik Brandsma tillträder under våren och efterträder tillförordnad generaldirektör Andres Muld.

Be Sociable, Share!
Taggar: , , ,

Ge en kommentar

*För att bevisa att du är människa fyll i mattetalet nedan.
Samtliga kommentar granskas och måste godkännas innan de publiceras på sidan.

Nio får lämna Joab

Joab AB har sagt upp nio anställda vid fabriken i Dals Rostock.

Be Sociable, Share!

Pantpengar räddar vilda djur

pantdjurparkweb

Sedan ett par år samarbetar Pantamera och Kolmårdens djurpark för att öka återvinningen, hålla parken ren och samla in pengar till världens djur. Förra säsongen pantade parkens besökare och medarbetare burkar och PET-flaskor för 30 000 kronor, vilket motsvarar en koldioxidbesparing på 1631 kilo och en energibesparing på 3868 kWh. Pantpengarna går till insatser för att bevara världens utrotningshotade djur.

Be Sociable, Share!

Begagnathandel sparar stora växthusgasutsläpp

Blocket_begagnathandeln_2

En studie som IVL Svenska Miljöinstitutet låtit göra i samarbete med handelssajten Blocket visar att svenska folkets begagnathandel på Blocket potentiellt sparar 1,6 miljoner ton växthusgaser årligen.

Be Sociable, Share!

Forskningswebb om avfall

Dagens samhälle genererar mängder av avfall som kan återanvändas i framtidens byggande. Som en följd därav har Luleå tekniska universitet med samarbetspartners lanserat en webbsida som presenterar forskning om olika slags avfall.

Be Sociable, Share!

EU-pengar blir grönare

I dag har regeringen fattat beslut om att utarbeta förslag till åtta regionala strukturfondsprogram och ett nationellt regionalfondsprogram. Jämfört med nuvarande period kommer det att ske en procentuell fyrdubbling av medel till gröna investeringar.

Be Sociable, Share!