Ökad användning av metallskrot

Användningen av metallskrot av bland annat koppar, nickel och bly ökar. Det framgår av årets rapport Miljö- och hälsofarliga kemikalier från Kemikalieinspektionen och Statistiska centralbyrån.

Be Sociable, Share!

År 2010 användes drygt 60 000 ton avfall och skrot av koppar i Sverige. Fyra år dessförinnan var motsvarande siffra endast cirka 15 000 ton, rapporterar recyclingnets systerportal processnet.se.

Det är främst importen av kopparskrot som ökar. Importen av avfall och skrot av rostfritt stål ökade från cirka 60 000 ton år 2009 till drygt 80 000 ton år 2010.

Av rapporten framgår också att användningen av diesel såväl som etanol ökat som bränsle. Dieselanvändningen ökade från cirka 3 miljoner ton året 2009 till drygt 5 miljoner ton året därpå. Under samma tidsperiod ökade etanolanvändningen från 320 000 ton till 420 000 ton.

Be Sociable, Share!
Taggar: ,

Ge en kommentar

*För att bevisa att du är människa fyll i mattetalet nedan.
Samtliga kommentar granskas och måste godkännas innan de publiceras på sidan.

Neste planerer för stort kraftverk

När normerna skärps om tre år, kommer Neste Oil att få problem med företagets rådande svavel- och kväveutsläpp. Arbetet med ett finna nya energilösningar har dock påbörjats vid sidan av planeringen av ett nytt kraftverk.

Be Sociable, Share!

Höghastighetsfärja återvinns

fartyg

Höghastighetsfärjan Stena Voyager har gjort sin sista färd och anlänt till Landskronavarvet för att återvinnas.
– Att återvinna det stora fartyget Stena Voyager är ett spännande och intressant projekt. Här får vi möjlighet att utnyttja vår erfarenhet och våra effektiva processer för återvinning av flera materialslag, säger Staffan Persson, vd för Stena Recycling.

Be Sociable, Share!

Återvinnare krävs på miljoner

Avtalsbrott vid upprepade tillfällen. Det är enligt Norrköpings kommun skälet till att återvinningsföretaget IL Recycling stäms på mångmiljonbelopp.

Be Sociable, Share!

Nio får lämna Joab

Joab AB har sagt upp nio anställda vid fabriken i Dals Rostock.

Be Sociable, Share!

Pantpengar räddar vilda djur

pantdjurparkweb

Sedan ett par år samarbetar Pantamera och Kolmårdens djurpark för att öka återvinningen, hålla parken ren och samla in pengar till världens djur. Förra säsongen pantade parkens besökare och medarbetare burkar och PET-flaskor för 30 000 kronor, vilket motsvarar en koldioxidbesparing på 1631 kilo och en energibesparing på 3868 kWh. Pantpengarna går till insatser för att bevara världens utrotningshotade djur.

Be Sociable, Share!