Stor miljösatsning – sportlovsfirare ska panta mera

Cirka 2,3 miljoner svenskar turistar i fjällen varje år. I år gör Returpack en storsatsning för att få fjällturisterna att panta mera. Genom att erbjuda skidanläggningarna ett återvinningskoncept, med designade pantkärl, informationsmaterial och hämtning av panten, vill man öka återvinningen av burkar och PET-flaskor.

Be Sociable, Share!

Redan förra året inledde Returpack ett samarbete med ett antal skidanläggningar i mindre skala. Nu har konceptet vidareutvecklats bland annat med specialdesignade pant-igloos och sammanlagt har åtta anläggningar valt att delta i projektet. Målsättningen är att utöka samarbetet med ytterligare anläggningar under kommande år.

– Undersökningar visar att den dryck på burk och flaska som konsumeras utomhus och på semestern inte återvinns i samma utsträckning som när man befinner sig i hemmet. Vi vet också att många fjällstugor ligger långt ifrån en pantautomat. Genom att samarbeta med skid- och stuganläggningar vill vi underlätta för alla att panta mera, säger Katarina Lundell, kommunikationschef på Returpack.

Samtliga skidanläggningar som deltar i projektet har valt att skänka pantpengarna till välgörenhet. I Idre går pengarna till den utrotningshotade fjällräven.

– För oss som bedriver vår verksamhet i naturen är det extra angeläget att värna om den. Vi vet också att det kan vara besvärligt för våra gäster som lämnar sina stugor i en fullastad bil att åka en extra sväng förbi en pantautomat. Genom samarbetet med Returpack underlättar vi för gästerna att göra en miljöinsats, säger Joacim Johansson.

Att underlätta pantning i fjällen är en av många åtgärder som Returpack genomför för att öka återvinningen.
– Vi har som vision att alla burkar och flaskor som säljs ska återvinnas och vi testar många olika lösningar för att öka återvinningsgraden. I grunden handlar det om att förändra attityder och beteenden så att vi alla tar vårt miljöansvar, säger Katarina Lundell.

Be Sociable, Share!
Taggar: , , ,

Ge en kommentar

*För att bevisa att du är människa fyll i mattetalet nedan.
Samtliga kommentar granskas och måste godkännas innan de publiceras på sidan.

Neste planerer för stort kraftverk

När normerna skärps om tre år, kommer Neste Oil att få problem med företagets rådande svavel- och kväveutsläpp. Arbetet med ett finna nya energilösningar har dock påbörjats vid sidan av planeringen av ett nytt kraftverk.

Be Sociable, Share!

Höghastighetsfärja återvinns

fartyg

Höghastighetsfärjan Stena Voyager har gjort sin sista färd och anlänt till Landskronavarvet för att återvinnas.
– Att återvinna det stora fartyget Stena Voyager är ett spännande och intressant projekt. Här får vi möjlighet att utnyttja vår erfarenhet och våra effektiva processer för återvinning av flera materialslag, säger Staffan Persson, vd för Stena Recycling.

Be Sociable, Share!

Återvinnare krävs på miljoner

Avtalsbrott vid upprepade tillfällen. Det är enligt Norrköpings kommun skälet till att återvinningsföretaget IL Recycling stäms på mångmiljonbelopp.

Be Sociable, Share!

Nio får lämna Joab

Joab AB har sagt upp nio anställda vid fabriken i Dals Rostock.

Be Sociable, Share!

Pantpengar räddar vilda djur

pantdjurparkweb

Sedan ett par år samarbetar Pantamera och Kolmårdens djurpark för att öka återvinningen, hålla parken ren och samla in pengar till världens djur. Förra säsongen pantade parkens besökare och medarbetare burkar och PET-flaskor för 30 000 kronor, vilket motsvarar en koldioxidbesparing på 1631 kilo och en energibesparing på 3868 kWh. Pantpengarna går till insatser för att bevara världens utrotningshotade djur.

Be Sociable, Share!