Maj – en intensiv månad
Maj är intensiv, med stor miljömässa i Tyskland (IFAT), som vi naturligtvis bevakar, enligt mässarrangören är de 215 000 kvadratmetrarna slutsålda, så vi lär ha att göra under våra tre dagar på plats. Ungefär 25 svenska företag ställer ut, men minst lika många brukar finnas under annan flagg (hos återförsäljare eller de som man är agent för). I slutet av samma månad väntar så World Bioenergy i Jönköping och Avfall Sveriges årsmöte i Göteborg. Två evenemang som vi också kommer att bevaka på något sätt.
Dessutom ska vi komma ut med en tidning, och har precis avslutat Recyclingdagen. Dessutom ska vi på något sätt hinna med MaskinExpo på STOXA 24-26 maj. Puh!!
Ett annat arbete är också det med vår nomineringsbilaga för Återvinningsgalan 2012, en broschyr vi skapar för att göra det lättare för er att nominera till galan, den kommer också ut i samband med tidningen 24 maj.Det går förresten alldeles utmärkt att nominera redan nu, kategorierna hittar ni på www.atervinningsgalan.se. Sedan skickar ni ett mail till undertecknad och berättar vem och varför ni vill nominera denne.
P.S Kan verkligen rekommendera TV-programmet ”Miljöhjältarna” i SVT. D.S
Tills vi hörs igen….ha det.
<< Tillbaka till bloggen
När jag var barn ropade vi ofta små slagdängor, som ”Maj maj måne, trilla ner i Skåne”. Jag tror inte riktigt att någon av oss grannbarn i gatan förstod riktigt vad det betydde. Nu, när maj infunnit sig och solen värmer våra soltröstande kroppar, tänker jag ånyo på den lilla ramsan. Skulle månen ramla ner i Skåne? Och varför det? Även om vi människor är ganska duktiga på att förstöra klimatet, och att vi gör vad vi kan för att försämra livskvaliteten på jorden, så tror jag ändå inte att månen skulle ramla ner. Men vem vet? *hemska tanke*
I morgon bitti är det så dags för Recyclingdagen, den tionde upplagan. Den första Recyclingdagen hölls på Dunkers Kulturhus, temat var den gången europeisk förpackningsåtervinning, och nu tio år senare är det så dags för ytterligare en konferens. Denna gång kommer runt 160 personer, folk från branschen, kommuner, kommunala som privata bolag och politiker.
I åtminstone Skåne, är det sol, just nu. Man känner att våren är på väg. Hockeyslutspelet är i finalen, och Allsvenskan i fotboll har startat, två riktiga vårtecken, åtminstone för mig.
Redan i eftermiddag, den 9:e april, beger sig delar av redaktion och marknadsavdelningen upp till Stockholm för att [...]
Det händer grejer hela tiden på en livfull redaktion som Recyclings. Vi har just färdigställt nummer tre av Recycling med temat marksanering, farligt avfall och kemikalier. Ett fullspäckat nummer med många spännande artiklar och reportage, som lander på läsarnas skrivbord den 19 mars. Perfekt påskläsning med andra ord.