Återvinning av konstruktionsplast - nytt projekt
2009-04-27
IVL och KTH har fått medel från Formas för ett projekt om återvinning av konstruktionsplast från främst bilar och elektronik. Det övergripande målet med projektet är att sluta plastkretsloppet och öka användningen av återvunnen plast genom att arbeta med hela kedjan av intressenter, från konstruktörer till återvinnare och åter till konstruktörerna.
I såväl Sverige som i övriga Europa sker insamling av uttjänade fordon
och elektronikprodukter. Lagar styr hur produkterna demonteras och
sorteras så att exempelvis giftiga ämnen går till destruktion. Glas tas
tillvara i viss utsträckning och går till nya produkter. Kvar på
återvinningsanläggningarna finns plast i växande mängder. Denna så
kallade konstruktionsplast har inte funnit någon väg in i
återvinningsvärlden där den skulle kunna erbjudas till försäljning och
så småningom återfinnas i nya produkter. Samtidigt har denna
plastkategori mycket goda långtidsegenskaper eftersom den är relativt
stabil mot nedbrytning och borde alltså ha mycket stora möjligheter att
på nytt ingå som komponent i exempelvis nya elektronikprodukter eller
nya bilar.
Det nya projektet, som drivs inom ramen för IVL-KTH-samarbetet Centrum
för hållbar utveckling, CHU, syftar till att sluta plastkretsloppet
genom att identfiera hindren som gör att konstruktionsplasten stannar
på återvinningsanläggningarna i stället för vara råvara i nya
produkter. Genom att föreslå relevanta tester ska projektet kunna ge
konstruktionsplasterna ett värde genom att de får en kvalitetsstämpel,
en kvalitetsstämpel som gör att den återvunna varan ska kunna jämföras
med ny råvara.
Projektet kommer att arbeta med ett ekoeffektivitetsperspektiv så att
en optimering av hela återvinningsprocessen ska kunna göras. I
projektet deltar forskare från KTH och IVL liksom en rad
industripartners som företräder bland annat fordonsindustrin,
plastindustrin och återvinningsbranschen.
(recyclingnet.se)
Annons:
2010-07-02
Den dagliga nyhetsrapporteringen tar idag ett uppehåll så att redaktionen kan få en välbehövlig ledighet och semester. Vi är tillbaka med dagliga nyheter från återvinnings- och miljöteknikområdet 2 augusti. Under tiden kan Ni kära läsare ta del av informationen som finns av höstens arrangemang, med Recycling Cup 25 augusti, Recyclingdagen i september, WEEE-konferens och Återvinningsgalan i november. Ta gärna chansen att nominera just ert företag eller en innovativ kund till galans olika priser. Mer info hittar ni på www.recyclingaward.se.
Nu önskar vi alla läsare och annonsörer en trevlig sommar så ses vi i augusti igen.
2010-07-02Efter Dagens Ekos inslag den 25 juni om biogas har Energimyndighetens inställning till biogas som drivmedel ifrågasatts.
Biogas är bra som drivmedel och myndigheten ser gärna att produktionen ökar. Bedömningen är dock att tillgången kommer att fortsätta vara begränsad.
2010-07-02
Varannan svensk, 51 procent, anser att det är mer miljövänligt att hyra en bil än att äga en. 27 procent skulle kunna tänka sig att hyra en bil i stället för att äga en och 74 procent skulle helst hyra en miljöbil. Det visar en ny Sifoundersökning som genomförts på uppdrag av Statoil.