Axjo bygger återvinningsanläggning: ”Investering på 20 MSEK”
Svenska Axjo Group, med huvudkontor i Gislaved, ska utöka sin befintliga verksamhet i North Carolina, USA, genom att bygga en modern återvinningsanläggning med högautomatiserad, optisk sortering.
Till Recyclings systertidning Plastforum säger Axjo Group att den unika automationslinjen kommer att installeras i den befintliga byggnaden och uppta cirka 430 kvadratmeter yta där längden på sorteringslinjen är 25 meter lång.
Den bakomliggande anledningen till initiativet är företagets ambition och strategi att arbeta med återvunnet material. För att säkerställa att rätt mängder och kvaliteter kommer in idag och i framtiden, krävs innovativa metoder för automatiserad sortering, skriver företaget i ett pressmeddelande.