23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Vill förändra sophantering – med hjälp av AI och robotar

I Helsingborg har en ”soprobot” i sommar väckt uppmärksamhet, inte bara för sitt praktiska syfte utan också för sin charm.

– Vår robot är byggd för att kunna hjälpa till med flera typer av uppgifter i stadsmiljö, berättar Dimitrij Aleshkov, en av grundarna till Robot Minds som ligger bakom roboten.

Robot Minds föddes ur en vision om att använda robotteknik för att avlasta människan i vardagliga sysslor, inte i fabriker, utan mitt i stadens kärna. Ett tydligt exempel är den autonoma soprobot som nu har testas i ett begränsat område, den nybyggda stadsdelen Oceanhamnen. Här kör roboten mellan tolv olika sopstationer, hämtar kärl och transporterar dem till en plats där sopbilen kan sedan kan tömma dem.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.34