23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

280 nya miljömästare

Nu diplomerar Konsum 280 butiksarbetare runt om i landet till utbildade Miljömästare. Det är en del i en landsomfattande satsning på att höja miljökompetensen och miljöengagemanget i varje butik. Miljömästarnas uppgift är att säkra Konsums miljöarbete ända ut i hyllorna och kunna svara på kundernas frågor om ekologisk mat. Detta är en ny roll i svensk detaljhandel.

De nyblivna miljömästarna har genomgått det första steget i ett utbildningsprogram i tre steg. 350 medarbetare har påbörjat utbildningen och det första målet är att det ska finnas minst en diplomerad miljömästare i alla Konsums 430 butiker. För att få kalla sig miljömästare ska man ha genomgått utbildningens första steg, klarat ett teoretiskt prov, reviderat butikens miljöplan och genomfört ett antal uppgifter i butiken.

- Det krävs en hl del miljökunskap och engagemang i butikera för at den ekologiska maten ska få ett ordentligt lyft. Det räcker inte med centralt utvecklingsarbete, avgörnadet sker lokalt i varje butik, där kunderna finns, säger Konsums miljöchef Mikael Robertsson.

Miljömästarnas arbete handlar om att på butiksnivå driva alla delar i Gröna Konsums miljöarbete. Lyfta fram det ekologiska sortimentet, informera kunder, starta lokala miljösamarbeten, säkra kälklsortering med mera. I butiken känns miljömästaren igen genom ett treklöver på namnbrickan.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.312