23948sdkhjf

Stor andel återvunnet innehåll

TPE-kvaliteterna gör det möjligt för kunderna att sänka koldioxidavtrycket på sina produkter.

Kraiburg TPE har utökat sin portfölj av kompound för bilinteriörer med kvaliteter som har ett innehåll av postindustriell plast (PIR) med upp till 38 procent, beroende på hårdhet.

Den återvunna råvaran som används är avfallsmaterial som härrör från andra företags tillverkningsprocess för plastprodukter. Serien lämpar sig även för applikationer som kräver ett hårdhetsområde mellan 60 och 90 Shore A.

Strikta OEM-krav för emission och lukt är uppfyllda och materialet kan antingen kombineras med polypropen i formsprutningsapplikationer eller användas som en mjuk komponentlösning. Serien “Interior PIR TPE” uppges vidare ha en bra nötningsbeständighet och utmärkt flytbarhet kombinerat med låg densitet för att hålla komponentens vikt på ett minimum.

Serien är tillgänglig för kunder i hela EMEA-regionen.

Artikeln är en del av vårt tema om Produktnyheter.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
JOBB I FOKUS
Gå till jobböversikt
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
De bildar världens första storskaliga däckåtervinningsbolag
Projekt kring cirkulär bilplast tar fart
Uppmaningen: Panta fler returglas!
Renässans för returförpackningar?
Kaffesump får nytt liv i bioplast
58 miljoner att tjäna på att slänga matavfallet rätt
Andra Nordiska Medier
Dagens Handel
Plastforum SE
Packnet

Sänd till en kollega

0.079