23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Tallriksmodell i tiden: EU-godkänd återvinning

-Istället för att sälja plasttallrikar till skolor, hyr vi idag ut dem. När vi tar tillbaka dem återvinner vi materialet och tillverkar nya igen av. En recirkulär tanke som ligger rätt i tiden, säger Peter Wall, vd för Mälarplast.

Mälarplast AB arbetar sedan några år tillbaka med en cirkulär modell tillsammans med sitt systerbolag August Lundh. Konceptet, Green Loop System, innebär att de köksredskap av plast som företaget tillverkar, inte säljs utan hyrs ut likt en prenumerationstjänst.

-Istället för att sälja plasttallrikar till skolor, vilket vi tidigare gjort, hyr vi idag ut dem. När vi tar tillbaka dem återvinner vi materialet och tillverkar nya igen av. En recirkulär tanke som varit framgångsrik, säger Peter Wall, vd för Mälarplast, till Plastforum.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.253