Konsekvensen har blivit att man måste skicka närmare 40 ton begagnad och användbar textil, mestadels kläder, till förbränning. Anledningen till transporterna är att textilierna var tänkta att finsorteras i mottagarländerna.
– Lagstiftningen går inte i takt med verkligheten när den klassar hela och rena kläder och skor som hushållsavfall för att det inte är finsorterat i Sverige. När Sverige nästa år inför separat insamling av textil är risken stor att vi hamnar i en ny ”plastfälla” – att en liten del insamlad textil återbrukas eller återvinns och att den stora mängden kommer att brännas, säger Lars Råsberg, biträdande direktor på Human Bridge, i ett pressmeddelande.
Bränner 40 ton kläder – i onödan...
Vi har tidigare rapporterat om biståndsorganisationen Human Bridge vars transporter till andra EU-länder flera gånger stoppats med motiveringen att det rör sig om hushållsavfall.