23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Event om plaståtervinning: Recyclates Processing Summit

Ett par veckor in i april stod Trebos huvudkontor och fabrik i Köpenhamn värd för ”Recyclates Processing Summit”, ett evenemang som samlade branschledare, experter och entusiaster för att diskutera de senaste framstegen inom teknik och hållbara metoder för återvinning av plast.

Evenemanget organiserades av företagen K.D. Feddersen Plastics Machinery, Akro Plastic, Sumitomo (SHI) Demag och Trebo själva, med målet att främja samarbete och innovation inom området återvunnen plast.

Inledde gjorde K.D. Feddersen Plastics Machinery, med en översikt av plaståtervinningens nuläge. Man betonade vikten av samarbete för att förbättra cirkularitet och uppnå hållbara metoder. Presentationen visade hur partnerskap mellan OEM-tillverkare, producenter och återvinnare är avgörande för att skapa ett effektivare återvinningssystem.
– Samarbete är nyckeln till att driva cirkularitet i återvinningsindustrin. Genom att arbeta tillsammans kan vi övervinna utmaningar och ta till vara möjligheter, sade Bengt Rimark, vd för K.D. Feddersen Plastics Machinery, och underströk också vikten av att producera ett brett spektrum av återvunnen plast för att möta olika branschers behov:
– Vi behöver olika typer av återvunnen plast för att möta de varierade behoven från sektorer som förpackningar till fordonsindustrin, konstaterade Rimark.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.345|instance-web01