23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

38 miljoner för effektivare tillverkning

I bästa fall finns en energieffektiviseringspotential på 18 TWh i den svenska pappers- och massaindustrin. EM har därför beviljat STFI, Skogsindustrins tekniska Forskningsinstitut, 38 miljoner kronor i stöd för de första två åren av ett nationellt energiprogram.
Huvudinriktningen är att åstadkomma väsentligt effektivare energianvändning vid tillverkning av papper och massa samt att få bränsleleveranser i form av så kallat ligninuttag.
År 2000 uppgick massa- och pappersindustrins andel av industrisektorns energianvändning till 76 TWh vilket är nära hälften av Sveriges totala industris förbrukning.
STFI leder programmet i samarbet med Chalmers, Mitthögskolan och Lunds Tekniska Högskola, samt en del skogsindustriföretag och andra energiaktörer.
- Effektivare energianvändning i industrin är av stor betydelse för möjligheten att ställa om energisystemet. Det är bra för miljön och för sektorns ekonomi, säger generaldirektör Thomas Korsfeldt.
Mer info: Anders Lewald, 016 - 544 20 60.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|