23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

KTH-studenter tog hem segern

15 studenter från Kungliga Tekniska Högskolan, KTH, har byggt och konstruerat en självnavigerande solcellsdriven båt till en studenttävling i Japan, med vilken de sedan kammade hem såväl 1:a som 2:a plats i tävlingen.

Ebba Lindh, en av studenterna bakom båtarna, säger att farkosten byggts tillsammans med University of Tokyo.

Utmaningen bestod i att bygga en soldriven autonomt styrd båt som skulle ta sig runt en 2 mil lång bana på Japans största sötvattenssjö Biwasjön. Detta med ett maximum av två kvadratmeter stora solpaneler, säger hon.

Under projektets gång delade gruppen upp sig i smågrupper med projektledare. Det blev bland annat en skrovgrupp, en framdrivningsgrupp samt en systemgrupp. Utöver det blev vissa personer även ansvariga för ekonomi samt kommunikation med de japanska studenterna.

Under hösten ska studenterna fortsätta med projektet och en ännu bättre båt förväntas vara klar i december.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03