23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

12 000 hyresgäster ges chansen att återvinna mer

I Växjö kan nu alla hyresgäster som bor i ett kommunalt bostadsbolag i staden sortera sitt matavfall. I förra veckan kontaktades de sista hyresgästerna för att få sin sorteringsutrustning. Vilket betyder att nu kan 12 000 hyresgäster sortera sitt matavfall.

- Införandet hos de kommunala bostadsbolagen har gått väldigt bra och hyresgästerna är mycket positiva till sorteringen, säger Per Gunnarsson, renhållningschef i Växjö kommun.

Efter avslutat införande för de kommunala bostadsbolagen i oktober, fortsätter införandet av matavfallssortering för privata fastighetsägare, bostadsrättsföreningar, butiker och restauranger.

- Flera av dem har redan börjat sortera och har då hört av sig på egen hand, vilket är väldigt kul, säger Pernilla Bodin, projektledare för matavfallsinsamlingen i Växjö.

Till halvårsskiftet 2015 beräknas alla fastighetsägare och verksamhetsutövare i Växjö att ha fått erbjudande om att börja sortera sitt matavfall. 77 procent av villahushållen i kommunen sorterar redan idag sitt matavfall, en vanlig vecka samlas det in runt 63 ton matavfall till biogasproduktion.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web03