OptiMass är uppdelat i fyra delar, och det är olika grupper som fokuserar på olika delar av projektet. Yvonne Rogbeck från SGI, leder arbetet i WP2, som arbetar med användning, karaktärisering och uppgradering av jord- och bergmassor.
- Ett viktigt resultat av vårt arbete är att ta fram en vägledning i nära samarbete med branschen. Den är en viktig förutsättning för att effektivisera, med möjligheter att spara kostnader och miljön, säger Rogbeck.
- Vi deltar för att vi eftersträvar effektivare byggmaterial. Genom det här projektet kan branschen ta fasta på kunskap som finns. Idag används ofta en teknik i taget, det behövs en förbättrad samordning. Med OptiMass ser vi samhällsekonomiska vinster och miljöfördelar, berättar Erik Simonsen från Cementa.