23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Avlopp och matavfall ska studeras

Tillsammans med en grupp experter på VA-teknik ska Institutet för jordbruks- och miljöteknik (JTI) följa arbetet i Västerås och Helsingborgs kommuner, där man planerar för nya former av källsorterande avlopp i kombination med effektiv insamling av matavfall

Med ett källsorterat toalettavfall kan man återföra växtnäringen till jordbruket, och dessutom minska vattenförbrukningen, minska energiförbrukningen och minska utsläpp av övergödande ämnen till vattendragen.





– Om framtidens storstäder ska bli hållbara och attraktiva att bo i, är det nödvändigt att de hushållar med vatten och tar vara på näringen från samhällets restprodukter, säger projektledaren Ida Sylwan vid JTI.





I projektet kommer JTI att stötta den lokala utvecklingen i VA SYD:s och Mälarenergis regi i Helsingborg respektive Västerås när det gäller att hantera källsortering av både avlopp och matavfall. Samtidigt kan de lärdomar som man drar av detta och ett tidigare projekt bli förebilder för liknande satsningar i Sverige och internationellt.





Även Hammarby sjöstad och Norra Djurgårdsstaden i Stockholm har planer på ytterligare sorterande system. I Helsingborg planerar man att bygga ut ett källsorterande avloppssystem som bygger på vakuum i ett område kallat H+.





Projektet i Västerås och Helsingborg går under benämningen Robusta, och genomförs av JTI i samarbete med Mälarenergi, VA SYD, Lunds tekniska högskola, SP Urban Water och Sweco Environment, och finansieras av Vinnova. /JTI

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078