23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Studsvik avyttrar avfallsverksamheten

I enlighet med det avtal som gjordes i april, har nu Studsvik avslutat försäljningen av sin avfallsbehandling till EDF. Ett världsomfattande, långsiktigt samarbete inom avveckling och avfallshantering har även tecknats mellan Studsvik och EDF.

Efter transaktionen har Studsvik likvida medel på över 350 miljoner kronor. Enligt villkoren i Studsviks obligationslån om totalt 300 miljoner kronor, återbetalas 100 miljoner kronor därför i förväg i samband med räntebetalningen som skall göras i november 2016.

- Avyttringen innebär att vi har tagit ytterligare ett steg mot mer strömlinjeformade handlingar baserade på avancerade tjänster i affärsområden Bränsle och Materialteknik och Konsulttjänster. Genom transaktionen har vi också skapat bättre förutsättningar för att utveckla och fokusera på våra kvarvarande verksamheter , säger Studsviks vd och koncernchef Michael Mononen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web04