23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Matavfall blir biogas, även i framtiden

I vår fattar kommunfullmäktige beslut om det kommunala biogasbolaget Jönköping Energi Biogas AB ska avvecklas eller inte. I sammanhanget har det förekommit uppgifter om att det kan bli aktuellt att bränna matavfallet ifall bolaget stängs.
Annons

Dessa uppgifter avfärdas nu från politiskt håll.

˗ Matavfallet ska naturligtvis tas omhand på ett bra sätt även i fortsättningen. Om vi väljer att inte ha en egen mottagningsanläggning i Jönköping kommer vi att se till att en annan aktör tar hand om avfallet, säger Carin Berggren, kommunalråd (M), i ett pressmeddelande.

Annons

Hon får medhåll av kommunalrådet i opposition, Mona Forsberg (S).

˗ Vi har en väldigt väl fungerande avfallsverksamhet i Jönköpings kommun och tog nyligen beslut om att ingå samarbete med Habo och Mullsjö i ett nytt avfallsbolag. En av de största miljömässiga vinsterna med samarbetet är att vi kan erbjuda fler möjligheten till fastighetsnära insamling där sorteringen görs intill bostaden. Att i det läget börja tala om att bränna matavfallet vore att ta flera steg bakåt, säger hon.

Annons

Bild: Jönköpings Kommun.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|