23948sdkhjf

Flygasksatsning har stor klimatpotential inom cement och betong

Det kom en läsarfråga kring den satsning Ragn-Sells gör på utvinning av salter ur flygaska från avfallsförbränning. Svaret visade sig vara mycket intressant!

Frågan löd "Kan inte flygaskan användas som cementersättning och minska CO2-utsläpp den vägen också?" och vi förde den vidare till Ragn-Sells hållbarhetschef Pär Larshans. Han berättar att i och med att stora mängder släckt kalk används i rökgasreningen i förbränningsanläggningarna så är koldioxiden bortdriven ur restprodukten, som i och med detta blivit kalcinerad.

Tanken är alltså att restprodukterna efter att man i sin process Ash2Salt tagit vara på de värdefulla salterna, ska användas för att realisera CO2-besparingar i cement- och/eller betongindustri. Antingen kan detta användas som cementersättning vid betongtillverkning, eller användas direkt i cementugnar. I båda fallen minskar CO2-utsläppen markant jämfört med dagens teknik och klimatpotentialen bedöms som mycket stor.

Det förtjänar dock att påpekas att ett antal utvecklingssteg och vägval i utvecklingsarbetet återstår, så det kommer att dröja ett antal år innan detta blir realiserat.

Kommentera en artikel (3)
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Sopigt i Köpenhamn
Investerar 280 miljoner i kolfri stålåtervinning
Hydro först med byggsystem av 100 procent återvunnet aluminium
Resultat över förväntan med ”Smarta sopkärl”
Vill fånga CO2 med gruvavfall
Uppdaterad: Brand vid Renewcell
Andra Nordiska Medier
Dagens Handel
Plastforum SE
Packnet

Sänd till en kollega

0.175