23948sdkhjf

Ragn-Sells förvärvar Massoptimering

Miljöföretaget Ragn-Sells är sedan den 1 maj ensam ägare av Massoptimering Sverige AB.

- Vi är väldigt glada att Mosab nu är en del av Ragn-Sells och planen är att låta det vara ett fristående bolag. Detta för att kunna fortsätta bygga bolaget men med tätare band till Ragn-Sells och därmed bättre kunna tillvarata de synergier som finns mellan bolagen, säger Mikael Hedström, vd för Ragn-Sells Treatment & Detox.

Massoptimering Sverige AB är ett kunskapsföretag som specialiserar sig på hantering av överskottsmassor från bygg- och anläggningsbranschen. Bolaget samägdes tidigare av Ragn-Sells och Karlander Förvaltnings AB. I och med förvärvet går Johan Fahlström, försäljningschef på marknadsområde Mitt i Ragn-Sells samt tidigare styrelseledamot i Mosab, in som vd för bolaget.

- Ragn-Sells har en tydlig strategi, Mosabs verksamhet passar bra in i vår tjänsteportfölj och är en del av ett viktigt och stort utvecklingsområde med tanke på de stora infrastruktursatsningar som görs i Sverige, säger Johan Fahlström.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Blir agent för spansk tillverkare av sorteringssystem
Ikea förlänger i ReTuna återbruksgalleria
EU vill öka utvinning och återvinning av kritiska metaller
Katastrofbostäder av 100 % återvunnen plast
Sopbantningspotential: 25 000 ton per år!
Ny studie: Så kan tillgång till kritiska råmaterial kartläggas
Andra Nordiska Medier
Dagens Handel
Plastforum SE
Packnet

Sänd till en kollega

0.109