23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ett steg mot återanvändbara takeaway-förpackningar

Den 1 januari nästa år sker en stor förändring för restaurang- och cafébranschen, och därmed också för många konsumenter. Då införs lagkrav om att alla som säljer takeawaymat eller -dryck ska erbjuda gästen flergångsmatlådor och flergångsbägare som ett alternativ.

Panter, som tillhandahåller ett system för återanvändbara takeaway-förpackningar baserat på en digital plattform, ingår nu ett exklusivt samarbete med Tingstad som är en av Sveriges största aktörer inom foodservice-produkter.

Lösningen innebär att kunden kan hämta sin mat eller dryck i flergångsförpackning, som sedan returneras till valfritt Panter-anslutet serveringsställe. På så vis uppstår ett cirkulärt system som fungerar smidigt för caféer, restauranger och kunder med hjälp av Panters mobilapp. Muggarna och matlådorna kan användas upp till 400 gånger och när de är uttjänta går de tillbaka till fabriken så att materialet kan återvinnas.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094