23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Recycling
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Incitament för investeringar i CO2-infångning

I dag remitterar Finansdepartementet ett förslag om skattebefrielse på el som används för infångning av koldioxid.

Tanken med förslaget är att öka incitamenten för att investera i teknik som ska avskilja och fånga in koldioxid i exempelvis fabriker, kraftvärmeverk och andra stora punktutsläppskällor.

Av ett pressmeddelande framgår att förslaget i korthet innebär att företag som i exempelvis en industri- eller kraftvärmeanläggning använder teknik för koldioxidinfångning ska kunna omfattas av den lägre energiskattenivån om 0,6 öre per kilowattimme för den el som förbrukas i CCS-installationen. Skattenivån är den lägsta tillåtna nivån enligt EU-regler.

– Dagens förslag kan leda till ökade investeringar i ny teknik med positiva klimateffekter vilket skulle utgöra ett tydligt steg mot minskade koldioxidutsläpp, säger finansminister Elisabeth Svantesson i pressmeddelandet.

De första kommersiella anläggningarna för koldioxidinfångning beräknas tas i drift under 2026 och dagens förslag föreslås träda i kraft den 1 oktober 2024. Förslaget som nu remitteras kommer att ligga till grund för budgetförhandlingarna i höst. Huruvida förslaget kommer att presenteras i regeringens höstbudget blir beroende av det ekonomiska läget, reformutrymmet och finansieringsbehovet samt de överläggningar som förs i arbetet med höstbudgeten, heter det i pressmeddelandet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.176